Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technika-moderní domácnost

24. 8. 2006

Technika - Moderní domácnost:Souboj HD DVD s Blue-Ray disky se blíží

Blue-RayPo vypuštění Blue-Ray a HD DVD na trh vypukne boj o zákazníky. Každá z technologií nabízí trochu odlišné možnosti.

Na hanoverském CeBITu byly odhaleny veškeré detaily týkající se vypuštění konkurenčních Blue-Ray a HD DVD disků na trh. Obě konkurenční technologie však nejsou nové. Ušly už kus cesty vývojem a nyní jsou připraveny vstoupit do na pulty obchodů.

Poté co Toshiba (HD DVD) a Sony (Blue-Ray) odtajnily své plány s vypuštěním nových formátů na trh, rozběhly se spousty spekulací. Čím dál tím silnější jsou hlasy předvídající konkurenční boj o zákazníky, její vypuknutí je naplánováno do půlky letošního roku, kdy už na trhu budou k dostání obě zmiňované technologie.

Největší světoví výrobci elektroniky se rozdělili do dvou táborů. Hlavním záporem tohoto rozdělení je nekompatibilita obou formátů navzájem, která však ovlivní zejména uživatele. O to důležitější bude pro oba tábory přesvědčit veřejnost, a vyhrát tak boj o zákazníky. Je jasné, že na trhu může zůstat a uplatnit se pouze jeden ze zmíněných formátů. Ten pak nahradí stávající DVD formát.

Infobox

Blue-Ray

  • jednovrstvý disk až 27GB
  • dvojvrstvý disk až 54GB
  • prototyp 100GB disku

HD DVD

  • jednovrstvý disk až 15GB
  • dvojvrstvý disk až 30GB
  • plánovaný trojvrstvý 45GB disk

Hlavním lákadlem obou formátů je podstatné zvětšení kapacity disků a tím pádem možnost záznamu filmu ve HD kvalitě. Blue-Ray i HD DVD bude možno přehrávat i na současných DVD přehrávačích, ovšem inzerované kvality se spotřebitel dočká až při přehrávání těchto disků na HD DVD/Blue-Ray přehrávačích.

Nové technologie jsou založeny na hustším zápisu dat na disk, pomocí modrého laseru. Oproti současnému červenému laseru má modrý nižší vlnovou délku, je tím pádem jemnější a přesnější. Dokáže tak číst mnohem hustší zápis dat, takže na jeden disk se pak vejde mnohokrát více než bylo zvykem.

HD DVD (High Density Digital Versatile Disc) je podporován a vyvíjen firmami Toshiba, NEC, Sanyo, Intel a Microsoft už od roku 2003. Nyní jsou na straně HD DVD také velká filmařská studia Warner Bros, Universal Studios a New Line Cinema. Právě distribuce filmů v podstatně vyšší kvalitě má být pro HD DVD hlavní oporou v boji s Blue-Ray. HD DVD disky poskytují kapacitu 15GB, ta se pak násobí na 30GB (při použití dvou vrstev) a 45GB (při použití tří vrstev, který ohlásila Toshiba).

Blue-Ray disk je vyvíjen firmami Sony a Philips už od roku 1995, plného rozvoje se mu však dostává až od roku 2002, kdy byl vyvinut k dokonalosti klíčový modrý laser. Za Blue-Ray stojí dlouhá řada výrobců elektroniky (Sony, Apple, Dell, HP, JVC, Samsung, Panasonic, LG, Hitachi), ale chybí mu opora ve filmařském oboru, kde za HD DVD pokulhává pouze s podporou studia Paramount Pictures.

Asi jako rozhodující se ukáže plánovaná kapacita Blue-Ray, která bude v některých kombinacích dosahovat závratných čísel. Na jednovrstvý disk se vejde až 27GB dat, při dvojitém zápisu pak až 54GB, ale plánuje se mnohem víc. TDK ohlásila prototyp disku s kapacitou 100GB a v blízké budoucnosti se také pohybuje osmivrstvý disk s kapacitou neuvěřitelných 200GB. Spekulace o snadném mechanickém poškození jemného zápisu byly zahnány firmou TDK, která vyvinula ochranný povrch Durabis, který má data bezpečně ochránit před prachem a škrábanci.

Více informací o Blue-Ray Disku najdete zde.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

(ziki, 25. 8. 2006 12:20)

Já osobně bych doporučovat BD.Ale musíme si počkat minimálně do jara 2007 až bude jedna mechanika kompatibilní s obouma disky BD a HD DVD. RADA NA ZAVER:ČEKAT,ČEKAT,ČEKAT :)